Dom

 

V tomto ročnom období nám pomaly začína primŕzať. Keď teplota vonku klesá pod bod mrazu, tak začíname robiť preventívne opatrenia na svojich domoch a autách, tak prečo by to malo byť inak pri bezpečnostných kamerách? Bezpečnostné kamery potrebujú zimnú údržbu rovnako ako čokoľvek iné, dokonca omnoho viac, ak používate vonkajšie bezpečnostné kamery, ktoré budú vystavené vlhkosti a teplotám pod bodom mrazu 24 hodín denne 7dní v týždni.

 

 

 

 

Prekážajú im extrémne podmienky ?

Ak žijete v oblasti, kde je extrémne chladné počasie, tak je najlepšie už pri inštalácii bezpečnostných kamier uvažovať nad špeciálnymi kamerami, ktoré sú navrhnuté pre prácu v extrémnych podmienkach. Niektoré bezpečnostné kamery majú vstavané výhrevné teleso, a tým pádom majú veľký rozsah prevádzkových teplôt. To zaisťuje, že tieto kamery pracujú bez akýchkoľvek problémov, aj keď teplota klesne pod bod mrazu. Jeden príklad pre Vás : montovali sme kamery do extrémneho prostredia chladiaceho systému, ktorý slúžil na balenie a uskladnenie mäsa v závode. Kamery boli montované vnútri zariadenia, kde bola udržiavaná konštantná teplota štyridsať stupňov pod nulou. To je teda poriadny extrém!


Ako je možné ochrániť kameru ?

Úplne v prvom rade je pre kameru dôležitý jej kryt. Kamerový obal ma odolnosť krytia tzv. IP v rozmedzí od IP00 (najnižšie) do IP68 (najvyššie). Prvé číslo predstavuje ochranu proti vniknutiu cudzích telies, zatiaľ čo druhé číslo predstavuje ochranu proti kvapalinám. Ak vaše kamery budú pracovať v chladnom podnebí, budete potrebovať obal, ktorý má krytie IP66 alebo vyššie. Poskytuje to dostatočnú ochranu pred drsnými zimnými poveternostnými podmienkami, ako je ľad, kamenec alebo sneh.


Pozrite sa na Váš obal kamery a uistite sa, že ešte stále poskytuje primeranú úroveň ochrany pre vaše meteorologické podmienky a podľa toho vyberte ten správny obal. Tiež hľadajte známky vonkajšieho poškodenia. Ten môže obsahovať preliačiny, medzery, praskliny, atď ... Je tiež dobré ak viete otvoriť kryt a hľadať známky vody, kondenzátu, špiny, stopy po osích hniezdach a iné veci, ktoré by mohli neskôr spôsobiť väčšie problémy. Ak zistíte, niečo z toho, potom je vhodné, že tento obal bude potrebovať dodatočné vytesniť alebo ho vymeniť.


Sú všetky káble v poriadku?

 

Kable

Silný vietor, veľká zima a mráz môžu spôsobiť katastrofu na kábloch. Vietor môže nafúkať vodu a vytvoriť ľadovce, ktoré môžu padnúť a zasiahnuť niekoho poprípade poškodiť kameru tým, že sa káble pretrhnú alebo inak poškodia. Mali by ste dávať pozor na to, keď sa kábel štiepi alebo vzniká opotrebenie vodičov a následné trhanie. Ak vidíte poškodenie kábla, vymeňte ho ešte pred zimou, kedy je to ešte bezpečné. Toto všetko môže spôsobiť škody, že sa Vám zhorší obraz alebo, že kamera úplne odíde.


Ako sú na tom konektory?

Sú všetky Vaše kamery pevne spojené s káblom ? Rovnako ako káble, aj konektory môžu byť uvoľnené alebo poškodené v drsných zimných podmienkach, najmä ak sú staršie. Uistite sa, že všetky vaše konektory majú napájanie a sú v dobrom stave. Ak to nie je tento prípad, tak ich potom vymeňte alebo opravte skôr, ako sa kamera dostane do off-line režimu pri výpadku napájania a prídete mnohokrát o cenný záznam.


Sú objektívy na kamerách čisté ?

 

objektiv

Zima môže byť zničujúca pre kamerový objektív. Krúpy, sneh a ľad môžu mať dopad na viditeľnosť z vašich kamerových objektívov a môžu dokonca prasknúť. Vyčistite objektív kamery dôkladne ešte pred zimným obdobím a pravidelne v každom ročnom období ich kontrolujte. Stlačený vzduch je skvelý na to, aby ste sa zbavili špiny a nečistôt z objektívu, zatiaľ čo handrička z mikrovlákna je ideálna pre odstránenie šmúh alebo odtlačkov prstov.

 

 

 

 


Je Váš videorekordér čistý ?

 

NVR

Aj keď je vaše DVR alebo NVR zariadenie umiestnené vo vnútri budovy a nie je priamo ovplyvnené chladným počasím, je stále dôležité, aby zostalo čisté. A pretože pri kontrole čistíme všetko, tak môžeme skontrolovať aj toto zariadenie. Uistite sa, že vo vnútri vášho DVR a NVR rekordéra nie je žiaden prach, ktorý sa nahromadil v priebehu celého roka. Nezabudnite, že hromadenie prachu vnútri vášho DVR alebo NVR spôsobí, že sa bude prehrievať a to má za následok kratšiu životnosť. Opäť platí, že použite handričku mikrovlákna a stlačený vzduch, ktorý výborne pomôže vyfúkať prach.


Kedy ste naposledy skontrolovali napájanie?

Je nevyhnutné, aby zdroj, ktorým sú napájané kamery a NVR / DVR, boli funkčné. Ak je v poriadku, tak máte istotu, že vaše kamery nestratia výkon ani počas drsnej zimy. Voltmeter je šikovné zariadenie, ktoré vám oznámi, či je napájací zdroj dostatočne silný, pretože malý výkon má za následok výpadok alebo stratu nahrávania.


Má kamera dostatočný výhľad ?

 

vyhlad

Aj keď veľa vecí v zime nerastie, váš pohľad z kamier môže byť stále nedostatočný. Voda a ľad môžu spôsobiť na objektíve a kryte, že sa vytvoria cencúle. Uistite sa, že nevidíte žiadne prekážky vo vašom zornom poli kamery, a že nie je žiaden sneh, ktorý by mohol brániť v zornom poli.

 

 

 

 

 Záver

Zimné mesiace môžu spôsobiť na bezpečnostných kamerových systémoch trvalé poškodenie, preto je dôležité, aby ste prijali potrebné opatrenia k tomu, aby vaše kamery pracovali na maximálny výkon. Uistite sa, že kamery vidia presne to, čo chcete, a všetky vaše káble a konektory sú nepoškodené, šošovky a DVR / NVR sú čisté, napájací zdroj pracuje správne. Ak ste toto všetko skontrolovali, tak máte istotu, že bezpečnostný kamerový systém bude aj v zimných mesiacoch nahrávať presne to čo potrebujete.

Ak máte akúkoľvek odbornú otázku, alebo potrebujete poradiť ohľadom bezpečnostného kamerového systému, aby ste vedeli, ako ho udržať v kvalitnej kondícii a  bezporuchovo Vám fungoval aj v zimných mesiacoch, alebo premýšľate nad novým kamerovým systémom, poprípade chcete inovovať svoj súčasný systém, potom nás kontaktujte na telefónnom čísle 0903 652 250.