Dom

 

 Ak ste niekedy túžili po vlastnom bývaní a mali ste predstavu domu so záhradkou a terasou, kde by ste si vypili s rodinou alebo priateľmi kávu, či čaj, posedeli pri dobrej grilovačke, večer pri pohári červeného vína, tak v deň kedy sa vám tento sen splnil musel byť jeden z najkrajších vo vašom živote. 

 

 

Naše nové bývanie

rodina

U mňa a mojej partnerky, s ktorou som plánoval rodinu a teda aj nové bývanie rozhodne bol. Náš dom vznikol v rámci projektu výstavby novej štvrte, na predmestí hlavného mesta a keďže sme si ho celý pekne naplánovali bol robený na kľúč. 

S partnerkou sme si ho postupne zariaďovali. Chodili sme na pravidelné tour, ako sme to žartovne nazývali po obchodoch s nábytkom a bytovými doplnkami. Dávali sme si postupne dokopy záhradku a priestor okolo domu, ktorý nebol veľký, no útulný. Tešili sme sa z každého nového kúsku nábytku, z každej vázičky, ktorú sme kúpili alebo zohnali cez inzerát. 

Ak ste niečo podobné zažili, je zbytočné vám o tom hovoriť, je vám jasné o čom hovorím. Ako to už býva idylka netrvá večne a tá naša spojená so zariaďovaním domu sa čoskoro mala skončiť. Z toho večného zhonu sme už boli časom mierne vyčerpaný a tak sme si povedali, že je načase zmeniť vzduch a dopriali sme si víkendový pobyt v neďalekých kúpeľoch. 

 

Návrat z dovolenky

more

V pohode a dobrej nálade sme sa vrátili do nášho nového domu v nedeľu večer, bolo už šero, skoro tma. Už pri bránke sa mi čosi nezdalo v poriadku, no dokonalý obraz skazy sa pred nami rozprestrel, až keď sme stáli v záhradke a všade okolo nás boli pováľané kríky a kvety aj s kvetináčmi. 

Žeby sa tu prehnala búrka? Prebleslo mi hlavou. No jediná taká, ktorá vie dostať vietor a dážď aj do domu, pretože vchodové dvere boli otvorené, respektíve vylomené. Vnútro domu sa nápadne podobalo tomu, čo sme videli vonku, všade rozhádzané veci, porozbíjaný interiér, proste katastrofa. 

Keď sme sa z prvotného šoku ako tak spamätali, volal som okamžite známemu, ktorý pracoval na polícii. Páni celú škodu zdokumentovali a s partnerkou sme boli radi, že nám škody uhradí poistka, aj keď o mnohých kusoch nábytku z bazáru už budeme iba snívať, lebo boli unikátne. 

 

Čo robiť, aby sa to už nezopakovalo?

zlodej

Známy sa veľmi čudoval, že v novom bývaní sme nemali žiadny zabezpečovací systém, zvlášť keď žijeme v dobe, kde niektorým ľuďom nie je nič sväté. Poradil nám zaujímavý spôsob ochrany nášho bývania a to zabezpečenie domu kamerovým systémom prostredníctvom firmy ABEK SK 

Po tejto skúsenosti som neváhal a priznám sa potichu som si nadával, že som nad týmto krokom neuvažoval už skôr. Kontaktoval som túto firmu, chlapci prišli, pozreli čo bolo treba a vypracovali mi kompletný návrh, kde kamery nainštalovať, aby mali čo najlepší dosah a celé okolie domu bolo monitorované. 

Že systém funguje aj v noci netreba ani spomínať. Obraz z kamier sa zaznamenáva na skryté nahrávacie zariadenie a ja si ho môžem kedykoľvek pozrieť cez e-mail prostredníctvom fotiek alebo videa. 

Nakoniec sme sa rozhodli celé to prepojiť aj s alarmom priamo na pult ochrany miestnej SBS. Montáž prebehla pomerne svižne a odvtedy máme pokoj,  všetko je už znova tak, ako má byť. Užívame si náš nový dom. 

 

Zabezpečte si Váš dom skôr, kým nie je neskoro

kamera

 

Dám vám dobrú radu. Ak chcete vedieť viac skúste ich stránku sledujdom.sk, kde sa dozviete všetko potrebné. 

A pointa na záver ? Po mesiaci mi známy z polície zavolal, že majú vtáčkov v klietke, teda, že dolapili dvoch mládežníkov, ktorí sa k sebarealizácii v našom dome priznali. Vracali sa vraj zo zábavy v neďalekom podniku a chceli si niekde vybiť hormóny a keďže všetky domy naokolo mali kamery alebo označenie, že sú napojené na alarm, vybrali si ten náš.

My sme sa s partnerkou poučili a vy sa poučte z nášho príbehu, takúto investíciu nebudete rozhodne ľutovať.